Kruša
Pastaraisiais metais orai ūkininkams tapo nenuspėjami ir pražūtingi. Nuostoliai matuojami milijonais, sunaikintos tonos derliaus, smarkiai nukentėjo ūkininkų finansinė padėtis. Remiantis ir stebint orų prognozes, pasiruošti nesekmėms galime, tačiau visiškai apsaugoti savo laukų nuo pažeidimų negalime. Vienas iš nenuspėjamų gamtos reiškinių yra kruša. Trumpai tariant išsiaiškinsime, kas yra kruša, kaip ji susidaro ir kodėl jos daroma žala tokia didelė?
Kas yra kruša ir kaip ji susidaro?
Kruša – tai stiprūs krituliai, kurie dažniausiai būna vasarą. Ji kartu su lietumi susidaro iš kamuolinių debesų.Kruša susiformuoja kai temperatūra debesų viduje nukrenta nuo -20°C iki -40°C, vandens lašeliai tokiu būdū sušąla. Krintant krušai, lašeliai pasidengia papildomu ledo sluoksniu, taip susiformuoja lediniai grūdeliai. Šiltos, kylančios oro masės ledo grūdelius neša aukštyn ir jie vėl pradeda kristi žemyn. Šie ledo grūdeliai judėdami aukštyn,žemyn keletą kartų, tampa pakankamai sunkūs. Jei jie krenta didesniu nei 40 km/h greičiu, jie negali ištirpti ir susidaro kruša.
Nuo ko priklauso krušos dydis?
Krušos dydis priklauso nuo vėjo stiprumo. Vėjas įšilusį orą pučia nuo žemės į viršų. Jei vertikalus vėjas lėtesnis, kruša būna mažesnė, o jei stiprus – krušos grūdeliai būna didesni ir stipresni.
Kodėl vasarą dažnai stebima kruša?
Karštu oru dažnai vyksta greitas oro masių apsikeitimas tarp gruntinio sluoksnio, kuriame yra karštas oras, ir tarp atmosferos, kuriame yra šaltas oras, todėl susidaro dideli kamuoliniai debesys. Šitokie greiti oro masių pasikeitimai ir yra pagrindinė priežastis,dėl kurios padidėja krušos rizika, ypač karštu oro metu.
Kodėl kruša pridaro tiek daug žalos?
Kūno pagreitis yra tiesiogiai proporcingas jį veikiančiai jėgai ir tiesiogiai proporcingas kūno turimai masei. Dėl to didėja krušos grūdų jėga, kuri, susilietus su žeme, padaro žalą žemės ūkio plotams – pasėliai susmulkinami, išlenkiami, laužomi, pažeidžiami, draskomi, naikinamos grūdų sėklos, ankštys susmulkinamos.Praslinkus krušai galima aptikti būdingus krušos požymius.Jie pasižymi netaisyklingu taškiniu pažeidimu.Tokius pažeidimus gali padaryti tik kruša.
Tiesiogiai pasėlių apsaugoti nuo krušos neįmanoma, todėl siūlome apdrausti pasėlius nuo krušos rizikos.Tokiu būdu pasirūpinsite savo ūkio finansinių rizikų valdymu.
Pasirūpinkite savo pasėliais kartu su EURORISK Agro